Interpelace starosty Prahy 1 k nezastavění Náměstí Miloše Formana

Interpelace Tomáš Bajusz – Občané Prahy 1 z.s.

21. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 1, které se koná dne 15.12.2020

Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane starosto, vážení zastupitelé. Jmenuji se Tomáš Bajusz, jsem dlouholetým občanem Prahy 1, bydlím na náměstí Miloše Formana, konkrétně v ulici Elišky Krásnohorské. Jsem předsedou spolku Občané Prahy 1. Zastupuji zde dnes tisíce občanů, kteří se razantně vyslovují proti zástavbě na náměstí Miloše Formana. Opírám se o petici, kterou během jediného týdne podepsalo 2 000 občanů, kteří říkají jasné NE výstavbě další kancelářské a obchodní budovy, a to přímo v samotném srdci historického centra.

Současní vlastníci hotelu Intercontinental tvrdí, že prostor okolí hotelu je potřeba revitalizovat. S tím souhlasíme. Jenže pod zástěrkou revitalizace developer skrývá svůj čistě obchodní prospěch a zisk. Chystá totiž stavbu nepřehlédnutelné skleněné budovy, která se brutálně a neorganicky vklíní do urbanisticky elegantně vyřešeného volného prostoru před hotelem Intercontinental na rohu Pařížské a Bílkovy ulice.

Developer tvrdí, že všichni v okolí se stavbou souhlasíme a tuto lež veřejně šíří. K našemu překvapení dokonce aktuálně i na stránkách magazínu JEDNA, což je oficiální periodikum Městské části Praha 1. V PR článku, který je jednoznačnou, až komickou obhajobou projektu Staroměstské brány. Opírá se přitom o dotazník pro veřejnost, který byl k dispozici v infostánku v hotelu Intercontinental během probíhající rekonstrukce budovy, a především v době zásadních omezení kontaktů mezi lidmi v aktuální době pandemie. Asi nikoho nepřekvapí, že v tomto několika stránkovém dotazníku developer o plánované výstavbě mohutné budovy na prostranství náměstí Miloše Formana nenapsal ani jednu celou větu, ale soustředil se především na propagaci opravdu zdařilého návrhu revitalizace a parkové úpravy zahrady a veřejného prostoru za hotelem směrem k Dvořákovu nábřeží. Na toto závažné zamlžení důležitých informací jsem starostu Městské části Prahy 1 upozornil, a to dokonce písemně. Je s podivem, že ačkoliv Městská část Prahy 1 na tomto infocentru pro občany participovala, k nápravě nedošlo a respondenti dotazníku tedy nevycházeli z dostatečného spektra informací, aby se mohli relevantně vyjádřit. Developer zjevně zcela účelově překrucuje fakta a ovlivňuje veřejné mínění, jak se mu to hodí. Každopádně ale i tak proti projektu na zástavbu volného prostranství v prostoru náměstí Miloše Formana už teď protestují nejen místní, ale i další občané Prahy a České republiky, kteří vnímají tento prostor jako pevnou součást našeho společného kulturního dědictví.

Vážený pane starosto, obracím se na Vás jako na představitele naší městské části. Jak silný je Váš pocit odpovědnosti za místa mimořádného historického významu? Za místa, která jsou součástí našeho kulturního dědictví? Za místa, která jsme povinni chránit a uchovat pro naše potomky? Opravdu jim chcete uchovat další kancelářskou budovu a obchodní centrum?

Sdílíme s vámi názor, že potřebujeme více zeleně a vodních ploch v centru Prahy. Podporujeme Vaši snahu modelovat veřejný prostor, jako příjemnou obývací zónu pro obyvatele i návštěvníky Prahy. V tom případě ale nechápeme, proč někteří zastupitelé Prahy 1 přitakávají projektu, který například zvýší a zkomplikuje dopravní situaci v celé zóně kolem hotelu Intercontinental.  Proč nerozporují projekt prosklené budovy, která přes všechny sliby developera zhorší ekologickou situaci v centru s ohledem na klimatické změny a růst teplot?

Vážený pane starosto, vážení zastupitelé - můžeme se na Vás spolehnout jako na své zvolené reprezentanty a nebát se, že místo zájmu tisíců občanů budete prosazovat obchodní zájmy developerů? Znovu upozorňuji, že celou dobu tu mluvím o výstavbě dalšího obchodního a kancelářského centra. Naše protesty rozhodně nejsou jen nějaké „ojedinělé negativní reakce“, jak bylo napsáno v již zmíněném PR článku na stránkách magazínu Jedna.

Pane starosto, při nástupu do funkce jste slíbil, že budete pracovat pro občany a naslouchat jim. Teď máte mimořádnou šanci naplnit svůj slib skutečně konkrétními činy.
 

Děkuji za pozornost a za odpověď.

Tomáš Bajusz

Předseda spolku Občané Prahy 1, Tomáš Bajusz na zastupitelstvu 15.12.2020 interpeloval starostu, (díky Petr Hejma za...

Zveřejnil(a) Občané Prahy 1 dne Úterý 15. prosince 2020
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace