Interpelace - Azbest, Tomáš Bajusz, Občané Prahy 1

16.6.2021 – Interpelace AZBEST, Tomáš Bajusz, Občané Prahy
27. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 1

 

Dobrý den vážení zastupitelé,

 

Na konci května se začal zajímat server Seznamzpravy.cz o téma azbestu a stavebník hotelu InterContinental následně vydal prohlášení, že se v hotelu našlo při rekonstrukčních pracích 35 tun azbestu. Ten však byl v tu dobu již téměř dva měsíce intenzivně odstraňován. Tato šokující zpráva prošla téměř všemi médii.

 

Já se Vás, vážení zastupitelé, ptám, jak je možné, že tuto informaci neměla veřejnost, obyvatelé a rodiče ZŠ Curie včas, tedy již na začátku dubna, kdy byly práce zahájeny a rozsah azbestových prvků ve stavbě byl zřejmý? Jak je možné, že Praha 1 neinformovala obyvatele a v lepším případě nezajistila nezávislá preventivní opatření? Jak je možné, že intenzivnější řada měření a kontroly začaly probíhat až po mediálním nátlaku? Po dobu dvou měsíců byly panely odstraňovány zdokumentovaným způsobem a po celou tuto dobu si za Vašeho nezájmu hrály děti na školním dvoře těsně vedle prašného odstraňování azbestových panelů. Dva měsíce tu žili obyvatelé v těsné blízkosti stavby, ze které byl odstraňován karcinogen, aniž by jejich zastupitelé ve vedení radnice bili na poplach. Dva měsíce probíhá plný provoz Nemocnice Na Františku a dokonce ani nikomu nepřišlo divné, že se zde přímo během snímání azbestových panelů pořádal mezinárodní běžecký maraton.

     

Až do našeho upozornění a hlasitého mediálního poprasku nedošlo v prostorách školy ani k jednomu jedinému měření a ředitelka školy dokonce až do 24. května vůbec netušila, že v těsné blízkosti školy se odstraňují karcinogenní azbestové panely. Z odpovědi Stavebního úřadu MČP1 jsem se dozvěděl, že ten prováděl 2x týdně náhodné kontroly v průběhu prací s azbestem. Ani jednou tedy nikomu nepřišlo divné, že si v otevřeném prostoru sousedícího dvora ZŠ hrají každý den děti?

   

V tomto případě si tedy radnice Prahy 1 nechala pro sebe naprosto zásadní informaci a brání nikoliv své občany, ale postup developera zuby nehty. Můžete mi někdo vysvětlit proč? Došlo to až tak daleko, že starosta Petr Hejma prohlásil na kameru – cituji „nedochází k žádnému úniku azbestových vláken do ovzduší“. Pane starosto, čím jste podkládal toto tvrzení? Výsledkem měření pracovní expozice v otevřeném prostředí při působení vnějších vlivů, kdy se čerpadlo s výkonem 1 litr za minutu snaží zachytit respirabilní vlákno na filtr o velikosti 22mm? Nebo snad tvrzením pražské hygieny, která podle jediné znalkyně na azbest v ČR jmenované soudem, není kompetentní celou řadu svých prohlášení vůbec vydávat?

    A vy si dovolíte, když všechno víceméně náhodou praskne, uklidňovat šokované občany tvrzením jak z doby výbuchu černobylské elektrárny – že je vše je pod kontrolou a že jsou v této věci přijata nadstandardní opatření? Jaká nadstandardní opatření byla do té doby přijata? Místo toho, abyste se prali za práva a bezpečnost svých voličů, pouze vlažně hasíte problémy a divíte se, že mají lidé strach o zdraví svých rodin? Na vlastní oči každý den vidíme postupy dělníků na otevřené stavbě hotelu InterContinental, ze které se často valí mračna prachu, a nemáme žádné informace ani podporu radnice? Domnívám se, že se jedná o katastrofální selhání vedení radnice. Proto tedy nejspíš tiskové oddělení MČ Prahy 1, vydává prohlášení o nezodpovědném narušování života v naší městské části a o kažení klidné demokratické debaty. To opravdu myslíte vážně?  Zajímalo by mne, s jakým klidem byste se dívali do očí lidem, kteří (a budu pevně doufat, že k tomu nedojde) by mohli onemocnět rakovinou – konkrétně nádorem pohrudnice s vysokou agresivitou, jehož hlavní příčinou je kontakt s azbestem. Nebo vás to nezajímá, protože to hrozí až za deset dvacet let? To už se Vás netýká? Jsem si jist, že pokud by si v případě zanedbání bezpečnosti při likvidaci azbestu takto počínali městští zastupitelé v sousedním Německu, neskončilo by to jen tím, že budou okamžitě ze svých pozic odejiti, ale rovnou budou čelit policejnímu vyšetřování.

 

Apeluji na Vás, abyste se alespoň nyní postavili k problému čelem a iniciovali schůzku se zástupci stavebníka, rodiči a obyvateli z okolí, společně se znalkyní dr. Zojou Guschlovou, která podle jejího vyjádření se stavebníkem spolupracuje také v rovině kontroly technologických postupů. Chceme znát výsledky této spolupráce, a k tomuto požadavku máme značnou podporu rodičů dětí ZŠ Curie i mnoha dalších obyvatel kteří na tyto výsledky čekají.

 

Děkuji předem za odpověď.

Tomáš Bajusz

Předseda spolku Občané Prahy 1

 

 

Reakce starosty Prahy 1 na interpelaci:

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace