Neparticipace!

274324291_10226919379916628_4780589020178233100_nReaguji na “Plánuj na 1” a omlouvám se za delší příspěvek. Věřím, že ti, kteří se některého ze setkání už zúčastnili mi dají za pravdu a pokud je to pouze můj pocit, tak budu rád, když dostanu argumenty, že tomu tak není. Ta setkání jsou sice hezky naplánovaná, ale očekávání od účastníků jsou úplně jinde. Moc dobře víme, že radnice Prahy 1 z těch setkání dělá pouze PR a tváří se, jak úžasně s obyvateli participuje.

 

Místní obyvatelé však chtějí řešit problémy teď, výstupy ze setkání jsou plánovány na někdy těsně před volbami, takže půjde jen o další PR. A jenom se pojmenují v nějaké prezentaci pro média problémy, KTERÉ UŽ VŠICHNI DÁVNO ZNAJÍ! Půjde tedy zase o veřejný prostor, zeleň, krátkodobé ubytování, koloběžky, doprava, hluk, úklid, bezpečnost, nečinnost městské policie…. Ta samá témata stále dokola. Každopádně atmosféra je na většině setkání opravdu vypjatá, protože zejména starší obyvatelé mají za to, že mohou konečně sdělit svoje podněty či názory a očekávají od moderátora setkání, že se o problému bude diskutovat dál, nebo že se budou hledat nějaká řešení ideálně hned.

 

Dochází k nepochopení, protože moderátor plní jen úlohu prostředníka ke sbírání vstupů. Obyvatelé odchází ze setkání neskutečně frustrováni, protože je všem jasné, že z výsledné analýzy nic nového nevzejde. A co udělá radnice? Bude všude prezentovat, jak se u nás vše participuje, pořádá přece řadu setkání s občany. Ale skutečnost je úplně jiná.

 

Kde je slíbená participace k veřejném prostoru? Co se stalo s "participačními" emaily z května 2021 a proč na ně nenavázala další slibovaná setkání? Kde jsou setkání s odborníky k veřejnému prostoru? Kde jsou veřejné prezentace a diskuze nad konkrétními návrhy? Kde jsou soutěžní návrhy a příležitosti například pro studenty architektury? Kde je lepší práce městské police? Proč se nezabraňuje odlivu reálně žijících místních lidí? Kde jsou běžné obchody a služby pro místní obyvatele? PRAHO 1 PROBER SE a vypráskej odtud všechny tyhle nenažrance, kteří nás místní už po dlouhá léta decimují. Nehnou pro nás ani prstem! Nečekám, že tahle neparticipace cokoli změní. A nečekejte to ani vy.

 

Tomáš Bajusz, 17.2.2022

Odkaz na příspěvek: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10226919379956629&set=gm.3130294087254081

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace